Jak sen wpływa na regenerację po treningu

Jak sen wpływa na regenerację po treningu?

Zdrowy sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy z nas powinien odpowiednio zadbać o właściwy wypoczynek organizmu, a szczególnie jest to wskazane u osób aktywnych fizycznie. A dlaczego jest to takie ważne?

Dlaczego warto się wysypiać po treningu?

Zdrowy sen odpowiada przede wszystkim za właściwą regenerację organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. W tym czasie zachodzą liczne procesy, które mają na celu naprawiać tkanki – w tym również mięśnie. Brak odpowiedniej ilości snu może skutkować nieprawidłowej oraz wolnej regeneracji, a to znacząco zwiększa ryzyko doznania kontuzji. Co więcej, wówczas zwiększa się produkcja kortyzolu, który może prowadzić do zwiększonej utraty mięśni. A dlaczego jeszcze warto się wysypiać po treningu? Przede wszystkim, badania pokazują, że zdrowy sen, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką jakością oraz odpowiednią długością, związany jest z lepszą wydajnością fizyczną. Szacuje się, że osoby śpiące ok. 8 godzin na dobę wykazują lepsze wyniki w testach wytrzymałościowych, a także w krótszych, ale intensywniejszych treningach.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Wiele osób narzeka na nieefektywny wypoczynek. Jednak, aby móc cieszyć się zdrowym snem, to należy o niego odpowiednio zadbać. W tym celu zaleca się stosować kilka prostych zasad. Do nich zalicza się:

  • regularne ćwiczenia z pominięciem treningów przed snem,

  • stworzenie przyjaznych warunków do spania, które uwzględniają brak hałasów z zewnątrz, odpowiednie oświetlenie czy właściwą temperaturę panującą w pomieszczeniu,

  • unikanie kofeiny, alkoholu i papierosów w godzinach wieczornych,

  • ustalenie stałego harmonogramu względem wstawania i chodzenia spać,

  • ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, gdyż ekspozycja na światło niebieskie utrudnia zasypianie i zaburza rytm snu.

Z czego powinno składać się wygodne łóżko?

Najważniejszym elementem każdego łóżka jest materac. Ten unikalny produkt odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Jest to możliwe m.in. z uwagi na jego budowę oraz właściwości. Zależą one głównie od rodzaju wypełnienia. Przy wyborze idealnego dla siebie modelu warto uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje. A z czego jeszcze powinno składać się odpowiednio skomponowane łóżko? Nie można tutaj zapomnieć o:

  • poduszce,

  • kołdrze,

  • stelażu,

  • pościeli,

  • ochraniaczu na materac.

Sen ma ogromny wpływ na regenerację po treningu – w tym czasie zachodzą procesy naprawy mięśni, redukcji stresu oraz poprawy wydolności. Pamiętajmy zatem, aby przesypiać odpowiednia ilość godzin, a także zadbajmy o odpowiednio skomponowane łóżko.

Artykuł sponsorowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij