Kontrolki w samochodzie - co oznaczają czerwone i żółte ikonki

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają czerwone i żółte ikonki?

Każdy, kto choć raz jechał samochodem, zawsze próbował ustalić, do czego służą obecne w nim ikonki. Pierwotnie wskazywały podstawowe informacje, teraz pokazują coraz więcej tych kluczowych. Co one dokładnie oznaczają? Tego dowiesz się w tym artykule.

Podział kontrolek

Wyróżniamy podstawowe 3 stopnie piktogramów, zależne od koloru:

 1. Ostrzegawcze – czerwone
 2. Informacyjno-ostrzegawcze – żółte
 3. Informacyjne – niebieskie bądź zielone.

Czerwony kolor – co dokładnie oznacza?

Jeśli ikonka przyjmie barwę czerwoną, jest to powód do zatrzymania samochodu. Może się też zdarzyć, że będzie to jedyne możliwe wyjście. Kontynuacja podróży takim autem może być również zagrożeniem dla życia. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji. Warto zatem dbać o regularny przegląd. Uniknie się wówczas większej częstości występowania niepożądanych awarii.

Kontrolki czerwone – przykłady

 • Wykrzyknik – świecąca się na czerwono ikonka oznacza to, że jedziemy z włączonym hamulcem ręcznym. Jeśli jednak hamulec jest opuszczony, może to oznaczać, że system hamulcowy uległ awarii.
 • Samochód z kluczem – to awaria związaną z układem elektroniki.
 • Ikonka „Olej” – oznacza to, że występują śladowe ilości oleju w silniku. Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu wlanie oleju.
 • Kontrolka „system układu kierownicy” – jeśli zaświeci się na czerwono, mamy do czynienia z awarią systemu układu kierownicy. Jedynym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty.
 • Piktogram „temperatury cieczy chłodzącej” – informuje o przegrzaniu silnika.
 • Ikonka „zużycie klocków hamulcowych” – potrzebna jest wizyta u mechanika, gdyż doszło do awarii klocków hamulcowych.
 • Kontrolka ukazująca poduszkę powietrzną – jeśli zauważymy, że przyjmie czerwoną barwę, oznacza to, że system poduszki powietrznej uległ awarii.
 • Ikonka w kształcie akumulatora – zaistniały kolor czerwony jest dowodem na awarię akumulatora. Bez odpowiednio naładowanego akumulatora dalsza jazda będzie niemożliwa.
 • Kontrolka ABS – jeśli zaświeci się na czerwono, będzie oznaczać awarię systemu ABS.

Kolor żołty – co oznacza?

Barwa żółta odpowiada w samochodzie za funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Informuje nas o problemie, który należy rozwiązać. Nie musimy oczywiście się od razu zatrzymywać. Wystarczy, że zachowamy szczególną ostrożność na drodze.

Ikonka żółta – przykłady

 • Ikonka ukazująca dystrybutor paliwa – niezależnie, czy nasz samochód jeździ na gaz, benzynę czy olej, żółta ikonka będzie oznaczać rezerwy paliwa. Jednak bez obaw, zazwyczaj będziemy mieli jeszcze około 100 kilometrów do przejechania.
 • Świecący na żółto wykrzyknik – oznacza niskie ciśnienie w oponach.
 • Wykrzyknik w kole zębatym – oznacza awarię skrzyni biegów.
 • Żółty piktogram śnieżynki – informuje o trudnej nawierzchni – śniegu – na drodze.
 • Żarówka – awarii uległ świateł zewnętrznych.
 • Ikonka przedstawiająca poduszki powietrzne – informuje o tym, że poduszka powietrzna jest wyłączona po stronie pasażera.

Podsumowanie

W czasie podróży samochodem może zdarzyć się niespodziewana akcja. Ważne jest to, aby nie panikować. Na desce rozdzielczej można znaleźć wiele piktogramów. Jeśli będziemy wiedzieli, co oznaczają określone ikonki, pozwoli to uniknąć nieprzyjemności. Wyróżniamy głównie 3 typy ikonek (zależne od koloru): zielone (informacyjne),  żółte (informacyjno-ostrzegawcze) oraz czerwone (ostrzegawcze). Najważniejsze są te o barwie czerwonej. Wówczas dalsza jazda może nie być możliwa. Warto udać się do specjalisty, który doprowadzi auto do pełnej sprawności. Bezpieczeństwo i profilaktyka przede wszystkim.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij