jak dbać o samochód podczas zimy.jpg

Jak dbać o samochód podczas zimy?

Nadejście zimy oznacza konieczność przygotowania pojazdu, by z jednej strony ochronić go przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej zadbać o jego niezawodność na drodze. O czym szczególnie musisz pamiętać? Oto kilka najważniejszych kwestii, które pomogą Ci zachować sprawność swojego auta przez cały sezon zimowy!

Po pierwsze – regularne mycie samochodu

Zimą samochód narażony jest nie tylko na działanie mrozu, ale również rozmaitych zanieczyszczeń, jakie znajdują się na drodze. Mowa tu przede wszystkim o soli używanej na jezdniach po to, by nie dochodziło do ich oblodzenia. Niestety, substancja ta może być szkodliwa dla lakieru i blach samochodu, dlatego warto regularnie usuwać ją z karoserii.

Najlepszą metodą jest korzystanie z myjni ręcznej, gdzie możliwe jest najpierw płukanie wstępne, a następnie mycie właściwe. Korzystając z odpowiedniego preparatu, a także używając specjalnej rękawicy, możesz dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń i sprawić, że żadne z nich nie będą stanowiły zagrożenia dla Twojego auta.

Myjąc samochód, pamiętaj o kilku kwestiach:

  • przeprowadzaj zabieg wyłącznie wtedy, gdy zewnętrzna temperatura przekracza 0°C;
  • zawsze przed zabiegiem dokładnie spłucz zanieczyszczenia wodą;
  • po zakończeniu mycia osusz każdy element i pieczołowicie wydmuchaj wszystkie szczeliny;
  • na koniec zabezpiecz uszczelki gumowe przy użyciu odpowiedniego silikonu.

Po drugie – woskowanie karoserii

Usunięcie zanieczyszczeń to jedno, a zabezpieczenie przed nimi karoserii drugie. Aby było to możliwe, zastosuj odpowiedni wosk, który stworzy warstwę ochronną i tym samym pozwoli uniknąć przenikania drobinek soli czy piasku do lakieru. Dzięki temu nie tylko zadbasz o estetykę auta, ale również skutecznie ochronisz go przed korozją.

Proces woskowania możesz przeprowadzić na myjni albo we własnym garażu. Pamiętaj o dopasowaniu właściwego preparatu oraz jego prawidłowym nakładaniu (przy użyciu delikatnej gąbki oraz okrężnymi ruchami). Przed tym procesem możesz przeprowadzić glinkowanie lakieru, które pozwoli na jeszcze skuteczniejsze wyczyszczenie karoserii.

Po trzecie – wymiana płynów

Płyny eksploatacyjne odgrywają bardzo istotną rolę w każdym samochodzie, a ich regularna wymiana jest niezbędna do jego sprawnego działania. Przed okresem zimowym powinieneś przede wszystkim wlać nowy płyn chłodniczy, co pozwoli uniknąć przegrzania silnika oraz zabezpieczy jego poszczególne elementy.

Wraz z nadejściem niższych temperatur warto wymienić również płyn do spryskiwaczy na zimowy. W ten sposób zyskasz pewność, że nie będzie on zamarzał nawet podczas jazdy w mrozie i niskich temperaturach.

Uwaga! Nawet jeżeli kontrolka w Twoim samochodzie nie sygnalizuje konieczności wymiany klocków hamulcowych, warto samodzielnie (albo z pomocą fachowca) sprawdzić ich stan. Może mieć to kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa na drodze – zużyte podzespoły nie będą działały sprawnie i uniemożliwią efektywne hamowanie na drodze pokrytej śniegiem lub lodem!

Po czwarte – wymiana opon na zimowe

Choć w naszym kraju wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, powinien pamiętać o niej każdy kierowca. Jazda na letnim ogumieniu może być bardzo niebezpieczna – nietrudno wtedy o utratę kontroli nad pojazdem nawet wtedy, gdy warunki na drodze nie należą do najgorszych.

Zimowe opony posiadają głęboki bieżnik, do którego dostaje się śnieg, i tym samym umożliwiają uzyskanie większej przyczepności do podłoża. Co więcej, charakteryzują się odmienną strukturą i są wykonywane z nieco innej mieszanki – dlatego zakładając je w sezonie zimowym, zapewniasz sobie o wiele większe bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Po piąte – ubezpieczenie samochodu

Ostatnią, ale równie istotną kwestią co pozostałe, jest ubezpieczenie samochodu. Mowa tu nie tylko o obowiązkowym OC, ale również innych polisach, które pozwolą Ci zyskać maksymalne bezpieczeństwo – zarówno podczas jazdy, jak i postoju auta.

Mowa tu przede wszystkim o:

  • AC, czyli ubezpieczeniu od następstw zdarzeń, których efektem jest utrata, zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu;
  • Assistance, a więc ubezpieczeniu zapewniającym wsparcie w razie wypadku, awarii lub utraty pojazdu.

Co więcej, w najbardziej cenionych towarzystwach ubezpieczeniowych, takich jak Compensa, możesz również ubezpieczyć szyby, opony, a nawet przewożony sprzęt sportowy (np. na zimowy wyjazd w góry). Możliwości jest naprawdę wiele i dzięki nim zyskasz kompleksową ochronę – nie tylko w sezonie zimowym.

Sprawdź, czy Twój samochód jest ubezpieczony, skontaktuj się z ubezpieczycielem i dopasuj zakres ochrony do indywidualnych potrzeb!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij