Co warto wiedzieć o OC ciężarówki?

Co warto wiedzieć o OC ciężarówki?

Tak samo jak w przypadku wszystkich zarejestrowanych pojazdów, samochody ciężarowe także muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC. Ciężarówkami najczęściej zarządzają firmy działające w różnych branżach. Właściciele firm zatem muszą obowiązkowo pamiętać o tym fakcie i mieć przynajmniej podstawową wiedzę o działaniu tej polisy w przypadku tego rodzaju pojazdów.

Cena OC samochodu ciężarowego – od czego zależy?

Kalkulacja składek OC w przypadku samochodów ciężarowych nie różni się od zbytnio od tej dotyczącej samochodów osobowych. Kluczowe w obu przypadkach jest dostarczenie towarzystwu ubezpieczeniowemu danych dotyczących pojazdu, jak i kierowcy. Informacje dotyczące charakterystyki auta ciężarowego, tj. jego model, marka, rok produkcji, wartość, pojemność silnika, a także kategoria gabarytowa. Co wyróżnia ten typ pojazdu to fakt, że duże znaczenie może mieć też sposób przechowywania pojazdu. Mianowicie może być on parkowany w miejscach publicznych, na strzeżonych parkingach lub być garażowany. Dane dotyczące kierowcy ciężarówki to oczywiście jego wiek, czas posiadania uprawnień do prowadzenia auta ciężarowego, a także bezszkodowość jazdy.

Ile kosztuje OC ciężarówki?

To co najistotniejsze, to fakt, że ceny polis OC aut ciężarowych są z reguły wyższe niż aut osobowych. Nie inaczej jest w przypadku grzywien za brak aktywnego ubezpieczenia. Szacuje się, że są one wyższe od kar za nieubezpieczenie samochodu osobowego aż o połowę. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że ciężki samochód ciężarowy wyrządzi większe szkody niż dostawcze auto do 3,5 tony, stąd cena składki OC za ciężarówkę większą niż 3,5 tony będzie znaczenie wyższa. Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego zaczyna się od około 1000 złotych, przy uwzględnieniu maksymalnych zniżek, braku szkód oraz dobrej reputacji. Może się jednak zdarzyć, że za gabarytowy ciągnik siodłowy składka wyniesie nawet 10 000 złotych.

Ubezpieczenie auta ciężarowego – co jeszcze będzie przydatne?

Firmy transportowe i spedycyjne są obarczone dużym ryzykiem jeśli chodzi o odszkodowania. Branża ta jest dość specyficzna i opiera się głównie na przemieszczaniu pojazdów, więc rozsądnym wręcz rozwiązaniem jest zakup dodatkowych pakietów ochronnych. Dzięki nim zyskamy możliwość zminimalizowania strat poniesionych w czasie drogi oraz odzyskania stosownego odszkodowania. Polisy o które warto więc się zatroszczyć to np. ubezpieczenie przewożonych ładunków, ubezpieczenie kierowcy oraz ubezpieczenie firmowe, które zadziała, gdy firma z niezależnych od niej względów nie będzie w stanie wywiązać się z umowy zawartej ze swoim klientem. Zakup dodatkowych polis ubezpieczeniowych warto przemyśleć, zwłaszcza, gdy firma działa na rynku międzynarodowym, a flota składa się z wielu pojazdów ciężarowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij