Jak dobrać odpowiedni klucz pneumatyczny?
Klucz pneumatyczny to wszechstronne narzędzie zasilane sprężonym powietrzem wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu oraz warsztacie. Różne rodzaje kluczy pneumatycznych cechują się odmienną konstrukcją, którą dobiera się pod kątem wykonywanej pracy. Dzięki właściwemu dopasowaniu klucza, praca przy jego użyciu jest niezwykle efektywna.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów kluczy pneumatycznych są klucze udarowe. W branży motoryzacyjnej wykorzystuje się je przy wulkanizacji do kół samochodowych standardowych i ciężarowych. Stosuje się je również do montażu połączeń gwintowanych występujących m.in. w maszynach rolniczych, liniach produkcyjnych czy stalowych konstrukcjach. Tego typu klucze są wyjątkowo trwałe, odpowiednio wyważone, cechują się również dobrym stosunkiem masy do uzyskiwanej mocy. Różni producenci oferują klucze o zróżnicowanej konstrukcji. Jest ona uzależniona od przeznaczenia narzędzia. Spotykane cechy to duży zakres mocy, możliwość zastosowania klucza przy pracy ciągłej, dużych obciążeniach, możliwość prostego regulowania momentu. Trwała budowa, odporność na wpływ czynników zewnętrznych oraz uzyskiwana moc klucza pneumatycznego wpływają na pewność jego pracy.
Wśród modeli kluczy pneumatycznych wskazuje się także klucze impulsowe. Ich główną zaletą jest możliwość osiągnięcia wysokiego momentu obrotowego przy stosunkowo niskiej masie. Emitują niewielki poziom hałasu oraz wibracji. Ze względu na wysoką precyzję pracy, ten rodzaj narzędzia pneumatycznego stosowany jest głównie na liniach montażowych, w zakładach zajmujących się produkcją seryjną.
Klucze na sprężone powietrze z otwartą głowicą pracują przy niskim poziomie hałasu oraz przy pożądanym momencie dzięki zastosowaniu systemu bezzapadkowemu. Wykorzystuje się go m.in. na liniach produkcyjnych do montażu złączy przewodów. Kolejnym rodzajem klucza jest wersja kątowa umożliwiająca pracę w trudno dostępnych miejscach. Klucze zapadkowe – tzw. grzechotki pneumatyczne są w stanie pracować w przestrzeni bardzo ograniczonej dzięki płaskiej głowicy. Istnieje także możliwość zmiany kierunku obrotów po przestawieniu dźwigni. Są one stosowane w pracach serwisowych, montażu podzespołów i innych zadaniach w przemyśle elektromaszynowym.
Wielość dostępnych modeli kluczy pneumatycznych sprawia, ze z łatwością można dobrać odpowiednie narzędzie do konkretnego zastosowania. Dobierać można pożądaną wartość momentu bez konieczności użycia nadmiernej siły ani dodatkowych narzędzi. W warsztatach oraz wielu branżach przemysłu są to niezbędne narzędzia. Są proste w użyciu, ich ergonomiczna budowa zwiększa komfort użytkowania. Połączenia dokręcane lub odkręcane za pomocą kluczy pneumatycznych są niezwykle trwałe i nie niszczeją.
Opisane rozwiązania znajdą Państwo w sklepie internetowym www.pneumat.com.pl. Poza narzędziami pneumatycznymi firma oferuje napędy pneumatyczne, sprężyny gazowe, armaturę złączną, manometry, zawory i wiele innych produktów z asortymentu pneumatyki.