Motocykl elektryczny - jak to działają motory na prąd

Motocykl elektryczny – jak działają motory na prąd?

   W ostatnich latach otaczający nas świat uczynił niesamowity postęp technologiczny. Powstało wiele nowych rozwiązań, które wcześniej mogłyby wydawać się wręcz niemożliwe. Jednym z nich bez wątpienia jest motocykl elektryczny. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa motocykl elektryczny i jakie stwarza on korzyści dla środowiska? W poniższym artykule dowiesz się najistotniejszych rzeczy dotyczących działania i eksploatacji motorów na prąd.

Podstawowe zasilanie i wydajność motocykli elektrycznych?

   Wydajne działanie motocykli elektrycznych zależy od dużych akumulatorów.  Te akumulatory są mniej więcej wielkości silnika zasilanego gazem w systemie opartym na napędzie gazowym. Nowsze modele oferują znacznie mniejsze silniki, niektóre tak małe jak alternator. Ten mały silnik jest starannie umieszczony przed tylnym kołem, zamontowany nisko na podwoziu. Sam silnik jest bezpiecznie przymocowany do tylnego koła, utrzymywany na miejscu przez łańcuch i zębatkę. Jest on bardzo trwały i wytrzymuje naprawdę duże obciążenia. Należy, jednak pamiętać, o tym, aby dokonywać regularnych kontroli silnika i dbać o niego, by uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Jakiekolwiek obciążenia, czy szkody mogą okazać się bardzo kosztowne, co nie jest niczym pozytywnym.

 Żywotność baterii

   Żywotność baterii w motocyklu elektrycznym jest bardzo zróżnicowana, chociaż generalnie trwa od 2 do 10 lat. Baterie litowo-jonowe, bo te właśnie są używane w motocyklach elektrycznych są dość łatwe do utrzymania w całkiem dobrym stanie. Należy pamiętać, że ich żywotność zależy od intensywności użytkowania, pojemności, a także od sposobu przywracania im energii, czyli ładowania. Żywotność określamy w ilościach cykli. Co robić, aby utrzymać baterię, w przyzwoitym stanie? Zastosuj się do poniższych punktów.

– Nie wolno dopuścić do całkowitego rozładowania baterii. Powinno się ładować urządzenie, posiadające około 20% zawartości baterii. W innym przypadku może dochodzić do powolnej utraty mocy, co będzie skutkować stopniowym niszczeniem się baterii. Obecnie ładowarki elektryczne pojawiają się w wielu miejscach, co tylko ułatwia nam uzupełnianie energii.

– Należy przechowywać baterię w jej optymalnej temperaturze. Przykładowo wysokie temperatury latem, czy niskie zimą mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonalność naszej baterii. Mianowicie może dojść do obniżenia żywotności, bądź po prostu do nieodwracalnych uszkodzeń baterii.

– Bateria powinna być ładowana odpowiednią i przeznaczoną do tego ładowarką. W przypadku, gdy ładowarka nie pasuje do danego modelu baterii nie powinniśmy jej używać. Jeśli zdecydujemy się na złamanie tej zasady możemy liczyć na uszkodzenie urządzenia lub nawet niechciane przez nas tragiczne skutki, takie jak uszkodzenie zasilania elektrycznego.

Korzyści płynące z użytkowania motocykla elektrycznego

    Mimo że na drogach jeździ mniej motocykli, nadal wytwarzają one o 16% więcej smogu niż samochody. Oznacza to, że motocykle elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla ochrony naszego środowiska. Dzięki nim zmniejsza się emisja CO2 spowodowanego ruchem drogowym. Wytwarzają one, także o wiele mniej hałasu, niż inne jednośladowce napędzane regularnym silnikiem. Motory na prąd oznaczają też mniejsze wydatki. Przykładowo nie będziemy musieli płacić tak wiele za tak drogie paliwo. Ładowarki do pojazdów elektrycznych pojawiają się prawie wszędzie. Oznacza to duży komfort i łatwość w eksploatacji. Reasumując, jeśli szukamy pojazdu łatwego do utrzymania i przyjaznego dla środowiska śmiało powinniśmy zastanowić się nad motocyklem elektrycznym.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij