Ciągniki siodłowe używane – czy warto je wybierać?

Ciągnik siodłowy wraz z naczepą to podstawowe wyposażenie firmy transportowej i spedycyjnej. Zwykle na wyposażeniu firmy znajduje się kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt takich pojazdów. Czy warto wybierać ciągniki siodłowe wraz z naczepą czy bez? Czy zakup ciągników siodłowych używanych jest dobrym pomysłem?

Ciągniki siodłowe z rynku wtórnego – co warto wiedzieć? 

Na pewno wybierając ciągnik siodłowy należy zwrócić uwagę, czy będzie wykorzystywany na trasach regionalnych i krajowych czy też międzynarodowych. Ciągniki siodłowe używane dostępne są zarówno w wersjach odpowiednich dla firm działających regionalnie i w obrębie kraju, jak i firm międzynarodowych. Decydując się na ciągnik siodłowy używany należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Wielkość kabiny jest bardzo istotna. W przypadku dalszych zleceń, istotne znaczenie ma wyposażenie w sypialnię z leżanką. Jeżeli ciągnik siodłowy używany ma być wykorzystywany do dalszych zleceń, to należy zwrócić uwagę, by miał normę spalania silnika EURO6. W przypadku dołączania do ciągnika siodłowego cięższej lub większej naczepy należy wybrać ciągnik siodłowy używany na trzy osie, a gdy przewożone są standardowe ładunki można zdecydować się na ciągnik siodłowy na dwie osie. Regulacja zaczepu daje większe możliwości, jednak trzeba pamiętać, że takie ciągniki siodłowe są droższe. Wybierając ciągnik siodłowy z rynku wtórnego, należy jeszcze wziąć pod uwagę tonaż przewożonych towarów i ich charakterystykę. Mocniejszy silnik, wyższy moment obrotowy oraz układ wspomagania hamulców jest ważny w przypadku przewożenia cięższych towarów. Bez wątpienia istotne znaczenie ma cena ciągnika i tutaj warto zwrócić uwagę, by w przypadku wyższej ceny dostępne było odpowiednie wyposażenie ciągnika siodłowego, zapewniające wygodną eksploatację przez długi czas. Wybór ciągnika siodłowego nowego to gwarancja wsparcia serwisowego i technicznego w ramach gwarancji, jednak ciągnik używany jest dobrym wyborem, pod warunkiem, że dokładnie sprawdzi się jego stan techniczny. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciągnika siodłowego z rynku wtórnego?

W przypadku małej firmy wykorzystuje się jeden, maksymalnie kilka ciągników siodłowych. Przy wyborze należy zatem zwrócić uwagę na moc silnika, możliwość regulacji kopyta, a także spełnianie przez dany ciągnik norm spalania. Jeżeli przedsiębiorstwo nastawione jest na transport towarów ADR, to koniecznie musi wybrać ciągnik siodłowy, który wyposażony jest w więcej osi, posiada mocniejszy silnik, czy też wspomaganie hamulców. Zapewnienie bezpieczeństwa transportu towarów, jak i bezpieczeństwa kierowców zatrudnionych w firmie transportowej powinno być zawsze priorytetem. Jeżeli do ciągnika nie będą stosowane długie naczepy do przewozu niestandardowych towarów, to można postawić na ciągniki siodłowe lżejsze, takie które mają niższe spalanie i nie wymagają zaawansowanego serwisu mechanicznego. Gdy stosowane są naczepy do 25 ton, takie ciągniki siodłowe używane będą najlepszym wyborem. Przed zakupem ciągnika siodłowego należy sprawdzić go w wyspecjalizowanej stacji diagnostycznej. W ten sposób można sprawdzić, czy dany pojazd nie ma ukrytych usterek. Jeśli nie są one poważne, to można negocjować na tej podstawie cenę z ogłoszeniodawcą. Z kolei, gdy okażą się kosztowne w naprawie, można zdecydować się na inną ofertę. Zakup ciągników siodłowych z rynku wtórnego może być zatem bardzo bezpieczny.                             

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij