Czujniki ciśnienia TPMS – Bezpieczeństwo i wygoda niskim kosztem

Zadaniem czujnika TPMS jest kontrolowanie poziomu ciśnienia powietrza znajdującego się w ogumieniu samochodu. Widok kierowcy obchodzącego pojazd i stukającego w oponę uznać należy za archaizm. Od listopada 2014 roku, wszystkie samochody, przeznaczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, muszą mieć zainstalowany czujnik ciśnienia TPMS w oponach. Czym jest czujnik TPMS? Jakie są zalety jego użytkowania? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi w poniższej publikacji.

TPMS, co to jest?

TPMS (Tire Pressure Monitoring System) to system monitorujący ciśnienie w oponach. Kontroli podlegają parametry ciśnienia, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, co sprawia, że kierujący pojazdem lub pracownik obsługi technicznej w każdej chwili ma dostęp do aktualnych informacji na ten temat.

Dlaczego to takie istotne? Odpowiednie ciśnienie powietrza, którego wartości optymalne podane są w specyfikacjach wszystkich samochodów, ma ogromny wpływ prowadzenie pojazdu, na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów oraz na zużycie paliwa.

Warto w tym miejscu odnieść się do pojazdów ciężarowych, których masa sprawia, iż jakiekolwiek odstępstwa od norm ciśnienia natychmiast odbijają się na stabilności całego zestawu poruszającego się po drogach. Utrata przyczepności lub toru jazdy w odniesieniu do kilkudziesięciu ton rozpędzonej masy może doprowadzić do naprawdę tragicznych następstw.

Niezwykle niebezpieczne w każdej sytuacji jest dopuszczenie do różnic poziomów ciśnienia w poszczególnych kołach. W sytuacjach awaryjnych np. hamowanie, gwałtowne manewry czy nagła zmiana kierunku w celu ominięcia przeszkody, kierowca musi mieć pewność, że samochód zachowa się zgodnie z podjętymi przez prowadzącego działaniami.

Niestety różnice ciśnienia uniemożliwiają skutecznie taką ocenę. To może sprawić, że każda taka sytuacja krytyczna na szosie może być tą ostatnią.

Czujniki TPMS, zalety

Kwestie dotyczące zachowania poprawnego ciśnienia w oponach są tak istotne, że spowodowały wymóg interwencji legislacyjnej na forum Unii Europejskiej, co potwierdza poniższy cytat:

Rozporządzenie wprowadzone przez Unię Europejską w 2014 r. o obowiązkowym wyposażeniu nowych aut w system TPMS, było podyktowane podniesieniem bezpieczeństwa na drogach i w konsekwencji zmniejszeniem liczby wypadków spowodowanych przez nieodpowiednie ciśnienie w oponach” (cyt. http://ladnefelgi.pl/).

Warto przy okazji wspomnieć o czynniku ekonomicznym. Nieodpowiednie ciśnienie powietrza w ogumieniu znacząco wpływa na zwiększenie spalania. Ponadto zmienia ułożenie opony w stosunku do nawierzchni drogi, powodując uszkodzenie struktury materiałowej gumy, a tym samym szybsze jej zużycie. Właśnie dzięki tej właściwości inspektorzy drogowi są w stanie ocenić stopień zadbania przez kierowcę o poprawność parametrów ciśnienia.

Zalety korzystania z czujników TPMS:

  • Czujnik ciśnienia powietrza pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie w oponach;
  • Czujnik TPMS może zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów na drodze;
  • Czujnik ciśnienia powietrza zwiększa komfort prowadzenia pojazdu;
  • Czujniki ciśnienia w oponach zmniejsza zużycie opon;
  • Czujnik TPMS zmniejsza drogę hamowania;
  • Wskaźnik ciśnienia w oponach znacznie poprawia zużycie paliwa.

Znaczenie czujników wzrasta, kiedy uświadomimy sobie, iż przeciętny użytkownik dróg nie jest w stanie właściwie określić różnicy ciśnień w poszczególnych kołach tylko na podstawie obserwacji. Przy niskich profilach opon niedokładność może wynieść nawet 1 bar, a to już bardzo dużo. Ponadto metoda „na oko” zupełnie nie sprawdza się przy nierównym ukształtowaniu podłoża. Opona stojąca w miejscu wklęsłym zachowa się inaczej, aniżeli w miejscu wypukłym.

TPMS, zasada działania

W samochodach montowane są dwa rodzaje czujników, różniących się od siebie metodą pozyskiwania informacji oraz dalszego ich przekazania do odbiorcy.

Rodzaje czujników TPMS:

  • Czujniki ciśnienia TPMS bezpośrednie;
  • Czujniki ciśnienia TPMS pośrednie.

Czujniki ciśnienia TPMS bezpośrednie 

Czujniki umieszczane są w oponach, bezpośrednio przy zaworach powietrza. Z zasady wyposażone są we własny nadajnik radiowy i zasilanie energią. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie informacje trafiają do komputera pokładowego, po czym zostają wyświetlane na ekranie monitora. Czujniki bezpośrednie wymagają kalibracji każdego z nich z komputerem pokładowym. Oznacza to, iż dowolna zmiana koła może wpłynąć na błędy pomiarów. Można tego uniknąć, dokonując resetu czujnika i wprowadzenia do systemu nowych danych.

Czujniki ciśnienia TPMS pośrednie 

Czujniki pośrednie są jedną z funkcji systemów ABS i ESP. Pomiar ciśnienia wynika z informacji na temat liczby obrotów danego koła w określonym czasie. Algorytm liczby obrotów oraz średnicy koła daje wynik w postaci wartości poziomu ciśnienia w bieżącym czasie.

Wyższe ciśnienie powoduje w sposób naturalny zwiększenie średnicy całego koła. Zmiana tych parametrów automatycznie jest przeliczana, wykrywana i przekazywana kierowcy na pulpit sterowniczy.

Czujniki ciśnienia TPMS pośrednie nie wymagają kalibracji, a przez to są bardziej przyjazne dla posiadacza auta.

Czujniki ciśnienia TPMS, czy warto je mieć?

Tak postawione pytanie jest bezzasadne, gdyż posiadanie czujników TPMS stanowi powszechny obowiązek. Można jednak pokusić się o wykazanie zalet wynikających z zastosowania czujników, ponieważ jest ich naprawdę wiele.

Mniejsze zużycie paliwa to niższe opłaty eksploatacyjne. Większa trwałość opon to rzadsze wizyty w serwisach zajmujących się wymianą ogumienia. Poprawa stabilności toru jazdy to większe bezpieczeństwo Twoje, Twoich najbliższych oraz innych użytkowników dróg.

Akurat ten ostatni argument powinien sprawić, iż wszyscy spojrzymy przychylniejszym okiem na czujniki ciśnienia TPMS zainstalowane w naszym samochodzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij